Share

Awards for 2013

  • Amanda Hofstaedter (2013 Food Industry Group (FIG) Undergraduate Student Leadership Award).
  • Josh Scheinberg (2013 Food Industry Group (FIG) Graduate Student Leadership Award).
  • Amanda Hofstaeder (2013 Philadelphia section IFT Scholarship).
  • Meghan Kane (2013 Philadelphia section IFT Scholarship).
  • Erin Fleming (2013 PMCA Ralph Lee Graduate Confectionary Fellowship).
  • Catherine Cutter to the rank of Full Professor of Food Science.
  • Joshua Lambert to the rank of Associate Professor of Food Science with tenure. 
  • Bonnie Ford, 2013 Dairy Laboratory of the Year Award, Pennsylvania Association of Milk, Food, and Environmental Sanitarians.
  • Graduate Student Association (GSA) Graduate Cup, 2nd place, Food Science graduates: Alissa Allen, Shannon Glisan, Rachel Antenucci, Meriel Harwood, Charlene VanBuiten, Joe Loquasto, Michael DiMarzio, Zhaoyong Ba, Karma James, Nadia Byrnes, Robson Machado, Marlena Sheridan, and Josh Scheinberg.
  • Luke LaBorde, Gamma Sigma Delta Extension Award (CoAS).
  • John Hayes, Roy C. Buck Faculty Award (CoAS).
  • Audrey N. Maretzki, Spirit of Internationalization Award, Penn State Office of Global Programs.
  • Christopher Gardner (Gamma Sigma Delta Poster Competition) 4th Place Undergraduate Division
  • Shannon Glisan (Gamma Sigma Delta Poster Competition) 2nd place in the Biological Sciences Division.
  • Josh Scheinberg (Gamma Sigma Delta Poster Competition) 3rd place in the Biological Sciences Division.
  • Yeyi Gu (Gamma Sigma Delta Poster Competition) 4th place in the Biological Sciences Division.
  • Latha Murugesan (Gamma Sigma Delta Poster Competition) 5th place in the Biological Sciences Division.
  • Food Science Club and the RCA Culinology Competition Team, 3rd place, Research Chef’s Association Student 2013 Culinology Competition. Team members are Megan Woo, Jared Smith, Rich Swartz, and Tony Herdzik, with Dr. Dan Azzara serving as their faculty advisor.
  • Maggie Harding and Meghan Kane (2013-2014 Keystone IFT Scholarship).
  • Nadia Byrnes (Sensory Sciecne Division PhD Scholarship, IFT).
  • Yun Yu (National Milk Producer Federation’s National Dairy Leadership Scholarship).
  • Food Science Department Product Development team (Megan Woo, Jared Smith, Kelsey Rogers, Anthony Herdzik, Kenny Vogel, Shaina Melnick and Andrew Elder, with coach Dan Azzara)  1st, place, 2013 Dairy Research Institute New Product Development contest.
  • Alissa Allen, recipient of the CTSI TL1 2013 Predoctoral Training Award, (Clinical And Translational Science Institute, PSU.
  • Lingyan Kong (6th Annual Post-doc Research Exhibition, PSU) 1st place.
  • Steven Bookbinder, Maggie Harding, Kathryn Higgins, Amanda Hofstaedter, Meghan Kane, Michael Molino, Alissa Allen, Nadia Byrnes, Robson Machado, Latha Murugesan (2013-2014  IFT Feeding Tomorrow Scholarship Recipients).
  • Gregory Ziegler (25-year Service Award from PSU).
  • Ramaswamy Anantheswaran (25-year Service Award from PSU).
  • Susan Watson (25-year Service Award from PSU).